Szycie na miarę

Szycie na miarę (ang. bespoke tailoring) oznacza tworzenie ubrania na podstawie indywidualnego, stworzonego dla każdego klienta od podstaw wykroju.

Dobry krój pomoże uzyskać efekt proporcjonalnej i harmonijnej budowy ciała. W procesie tym kluczowa jest całkowita wolność kształtowania proporcji i stylu ubrania.

Przy tworzeniu indywidualnego wykroju brane są pod uwagę wymiary klienta. Wykrój jest później korygowany w czasie kolejnych przymiarek, aż osiągniemy idealne dopasowanie.

Popularne i często mylone z szyciem na miarę, szycie pasowane (ang. made to measure) to półprzemysłowy system, w którym wymiary klienta wprowadzane są do istniejącego wykroju wzorcowego. Jego proporcje, kluczowe dla efektu końcowego, są najczęściej niezmienne.

Do kształtowania formy ubrania tak by idealnie pasowało do sylwetki używane są płócienne wkłady. Dzięki nim marynarka jest bardziej przewiewna i doskonale się nosi. Jest też bardziej trwała, nie traci pierwotnej formy. Rzadko i na wyraźne życzenie Klienta stosowana jest tak zwana „klejonka", czyli fizelinowe usztywnienie materiału.

Płócienne wkłady są formowane przez ręczne pikowanie.

Około 70 % szwów w marynarce robionych jest ręcznie. Tylko szwy proste robione są maszynowo.

W szwach pozostawiam trzycentymetrowe zakładki, pozwalające na przeróbki w razie zmiany sylwetki klienta.

Wkłady barkowe kształtowane są ręcznie z naturalnego materiału.

Dziurki obszywane są ręcznie.